Badnji dan je naziv dobio po badnjaku koji se na taj dan seče i pali. Badnji dan i Božić su nerazdvojni, ne samo zato što dolaze jedan posle drugog, već i zato što se dopunjavaju shvatanjima i običajima koje narod vezuje za njih.
Badnji dan je poslednji dan božićnog posta. U današnjim, urbanim uslovima se proslava Badnjeg dana izvodi u donekle promenjenom i prilagođenom obliku. U nemogućnosti seče badnjaka u šumi i spaljivanja na ognjištu sačuvane su neke druge osobenosti ovog dana, a to je posna ali bogata trpeza, kupljeni badnjak u obliku par hrastovih grančica i nešto slame (negde se doda i grana drena) uvezanih crvenom vrpcom.
Posvećenost ognjištu se ogleda u okupljanju cele porodice za trpezom. Ranije se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera, stavi malo slame i grančica badnjaka.
Spaljivanje badnjaka se obavlja, uglavnom, paljenjem par listova hrasta u pogodnom prostoru. U novije vreme se širom Srbije javilo kolektivno nalaganje badnjaka ispred crkve, odnošenjem u crkvenu portu, ili ispred manastira, gde se kućni badnjak spaljuje na velikom badnjaku.
Danas u Kragujevcu, pred Badnji dan, gotovo da nema trotoara na nekoj od centralnih gradskih ulica odakle sa improvizovanih tezgi ne šljašte ukrašeni badnjaci, sveže iznikla pšenica, razni ukrasi…
Cene od tezge do tezge, od lokacije do lokacije – variraju. Ponuda šarena i bogata, prodavci nasmejani, kupci užurbani, puni pitanja.
Sanju, jednu od pedesetak prodavaca iste robe na ulazu na pijačni plato, starija gospođa pita “da li sigurno ima dren?”
– Obavezno, odgovara Sanja, pakuje robu i želi srećne praznike, dok poakzuje kvalitet i sadržaj onoga šta nudi.
Iz blizine se čuje novi glas…. Konkurencija je žestoka, a ponuda pred Božić je baš šarolika i maštovita.
-Badnjaci koštaju od 50 do 100 dinara, pšenica 150. Ako hopćete ovaj aranžman na malom panju, to je onda 350 dinara. Za ovo što je posebno ukrašeno, i što je najlepše i najbogatije, morate da date 500 dinara, u glas trguju Nataša i Iva.
Dve mlade Kragujevačke prodaju svoje Božićne rukotvorine na maloj priručnoj tezgi posebno okićenoj za ovu namenu. Kažu i da su ovom poslu posvećene i pred 8. mart kada je asortiman drugačiji i prilagođen potrebama.
-Popunjavamo kućni budžet na ovaj način. Već smo se uvežbale i znamo kako se i šta radi. treba dosta truda i rada, ali zarada je lepa pa se uglavnom isplati, zaključuju vredne i šarmantne devojke.
Jedino što donekle remeti veselu i lepu prazničnu sliku Kragujevca je izuzetno sunčan i topao dan više nalik Vaskrsu ali to ipak nije dovoljno da se radost rođenja Hristovog ne oseti na svakom koraku. Ali, sunce sija i daje svemu neku novu i do sada neviđenu lepotu.