Srpska pravoslavna crkva danas slavi Svetog velikomučenika Dimitrija, to jest Mitrovdan. Ovaj praznik obeležen je u crkvenom kalendaru crvenim slovom i svečari ga često uzimaju za krsnu slavu. Posvećen je Dimitriju Solunskom, antičkom zapovedniku Soluna koji je stradao zbog širenja hrišćanstva.
Mitrovdan je jedna od većih slava, krsno ime nekih esnafa i dan održavanja zavetine u mnogim mestima. Za njega su vezana mnoga narodna verovanja i običaji, ali je legendaran po tome što su se hajduci na ovaj dan rastajali da bi negde prezimili zimu i ponovo se sastali na Đurđevdan sledeće godine (“Mitrovdanak, hajdučki rastanak; Đurđevdanak, hajdučki sastanak”.
Tamo mu se javio anđeo i rekao: “Mir ti, stradalče Hristov, mužaj se i krepi se!”. Posle nekoliko dana, vojnici koji su došli da ubiju Dimitrija, našli su ga pri molitvi i izboli ga kopljem. Njegovo telo su uzeli i u tajnosti sahranili hrišćani. Iz njega je poteklo celebno miro kojim su se izlečili mnogi bolesnici.
Nad moštima je podignuta mala crkva. Međutim, kada se na tom mestu izleči neki ilirski velmož Leontije, on je podigao mnogo veću crkvu.
Kada je car Justinijan hteo da prenese mošti u Carigrad, iskočile su plamene iskre iz groba i čulo se: “Stanite i ne dirajte!” Tako su svete mošti ostale zauvek u Solunu.