Rekonstrukcija kragujevačke gradske Tržnice traje već više od tri godine. Troškovi se gomilaju tako da će, sa odlukom donetoj na vanrednoj sednici Skupštine grada sazvanoj po hitnom postupku 11. avgusta tekuće godine, dostići astronomsku cifru od 4,5 miliona evra.
Da se stvar preko svake mere otela kontroli primetio je i predsednik Republike Aleksandar Vučić koji pre nekoliko dana nije imao lepe reči za odgovorne u gradu na Lepenici.
“Konačno ćemo i mi pokušati da pomognemo lokalnoj samoupravi, ja sam bukvalno besan na sebe zbog gradske tržnice i svih nesposobnih i ljudi i problema i rešenja koja su postojala u prethodnih 15 godina oko gradske Tržnice koja je jedna od najlepših i najvažnijih zgrada” rekao je predsednik Vučić i najavio konkretne poteze.
Marko Vujnović, direktor JKP “Šumadija” u okviru kojeg posluju gradske tržnice kaže da su i predsednik i Kragujevčani opravdano besni.
“Razumem nezadovoljstvo predsenika Vučića kao što razumem i nezadovoljstvo sugrađana. Zato je važno da napomenem da smo zbog bezbrojnih propusta nastalih u ranijem periodu, došli u situaciju da praktično krećemo iz početka. Projekat čija je realizacija sada u toku, nema sa prethodnim, osim imena, gotovo nikakve veze. Propusti su bili neverovatni, a u lancu su zakazali svi, od projektanata, preko nadzora do izvođača radova”, kaže Vujnović i najavljuje da će sredstvima koja će se odlukom gradske Skupštine povući iz novog kredita stvar stvar biti vraćena u regularan tok čime će se uspostaviti i jedna sasvim nova i realna dinamika.
“Kredit nije novo zaduženje, nivo našeg duga ostaje praktično isti. Raniji iznos nije povučen, tako da suštinski samo menjamo banku koja će nas podržati. Uslovi su čak povoljniji jer se ne radi o investicionom kreditu”, kaže Vujnović i dodaje da je čitav projekat od samog početka bio praćen nizom nepovoljnih okolnosti.
“Cene građevinskog materijala su drastično porasle, na ruku nam nisu išle ni vremenske prilike, a sama izmena projekta, izdavanje novih dozvola i saglasnosti, veštačenje i niz administrativnih prepreka uslovili su veliko kašnjenje. Ono što je važno je da ćemo radove nastaviti, da će oni trajati dokle god to vremenski uslovi dozvoljavaju i da ćemo sa prvim danima proleća i početkom građevinske sezone maksimalno ubrzati radove ne odstupajući od visokih standarda kvaliteta”.
Vujnović navodi i da nije bio na funkciji direktora u vreme kada je rekonstrukcija Tržnice započeta i da apsolutno nije imao uvid u ono što se na terenu dešavalo.
“Za mene i gradonačelnika Nikolu Dašića završetak radova na gradskoj Tržnici, zgradi pod zaštitom države građenoj od 1926. do 1929. godine, apsolutni su prioritet”, zaključuje Vujnović i očekuje da će, na osnovu rezultata veštačenja potražiti stručne savete pravnika ne bi li neko snosio odgovornost za sve ono što se dešavalo u protekle tri godine.
Ranije se čulo i da je gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić podneo prijave protiv NN lica tražeći da se ispita eventualna krivica za stanje gradske Tržnice.
Podsećanja radi tokom (ne)vešto izvođenih radova Srbiju su obišle slike urušavanja fasade zgrade gradske Tržnice, prve namenski projektovane tržnice u Kraljevini Jugoslaviji.
Prvobitnim rešenjem bila je predviđena izgradnja podzemne garaže ispod platoa Tržnice ali se zbog nefunkcionalnosti i od te ideje odustalo kad su radovi već poodmakli. Novi projekat predvideo je promenu namene nesuđene garaže koja će u budućnosti postati poslovni prostor.
Najbliži primeni namene je deo Tržnice “pod nadstrešnicom” dok će sledeće faze obuhvatiti konačno uređenje zgrade i poslovnog prostora u podzemnom delu.
Na novo zaduživanje oštro je reagovala Kragujevačka opozicija, a narodni poslanik i predsednik GrO SSP Dalibor Jekić oglasio se saopštenjem u kome između ostalog navodi da će ukupna vrednost rekonstrukcije Tržnice, sa novim zaduživanjem preći iznos od 525 miliona dinara.
“Oba rekonstrukcija pored toga što obara sve rekorde što se tiče broja dana izvođenja radova, obara i rekord u ceni po kojoj se radi. Novo zaduženje ima dva cilja, prvi pokušaj spasavanja rejtinga SNS – a u Kragujevcu, a drugi je ugradnja u cenu firme koja će dobiti posao na tenderu u vrednosti od 232 miliona dinara”, zaključio je Jekić i izrazio nadu da će građani na lokalnim izborima sledeće godine “SNS poslati u političku prošlost”.k